При деякому піднесенні громовідводу над розташованими поблизу спорудами всі розряди блискавки потраплятимуть в нього, оскільки вони виникають по напряму найбільших напруженностей поля між лідером (початковою частиною блискавки) і найвищими об'єктами.
Стрижньові громовідводи повинні мати надійне заземлення з низьким опором; їх встановлюють як окремо, так і на конструкціях підстанцій. Об'єкт, що знаходиться всіма точками в зоні захисту громовідводу, не вражається блискавкою. Зона захисту двох стрижньових громовідводів більша, ніж подвоєна зона одного громовідводу. Громовідводи не потребують догляду, крім періодичної покраски і перевірки опору заземлення.
Для захисту розподільних пристроїв від набігаючих по лінії хвиль атмосферної або комутаційної перенапруги застосовують вентильні розрядники. В енергосистемах використовують розрядники РВС (стаціонарні вентильні), РВВМ (для захисту електричних машин) і РВП (підстанційні). Розрядники РВС випускають для напруг від 3 до 220 кВ, РВП – для 3, 6, 10 кВ з полегшеною конструкцією.
Розрядник складається з двох електродів і дугогасного пристрою.
Один з електродів кріпиться до лінії, що захищається, другий електрод заземлюється. Простір між електродами називається іскровим проміжком. При певному значенні напруги між двома електродами іскровий проміжок пробивається, знімаючи тим самим перенапруження з ділянки кола, що захищається. Одна з основних вимог, що пред'являється до розрядників - гарантована електрична міцність при промисловій частоті (розрядник не повинен пробиватися в нормальному режимі роботи мережі).
Після пробою імпульсом іскровий проміжок досить іонізований, щоб пробитися фазною напругою нормального режиму, в зв'язку з чим виникає коротке замикання і, як наслідок, спрацьовування пристроїв РЗА, що захищають цю ділянку. Завдання дугогасного пристрою - усунути це замикання в найбільш короткі терміни до спрацьовування пристроїв захисту.
Вентильний розрядник складається з двох основних компонентів: багаторазового іскрового проміжку (що складається з декількох послідовно з'єднаних одиничних іскрових проміжків) і робочого резистора (що складається з послідовного набору вілітових дисків). Багаторазовий іскровий проміжок послідовно з'єднаний з робочим резистором. У зв'язку з тим, що віліт змінює характеристики при зволоженні, робочий резистор герметично закривається від зовнішнього середовища. Під час перенапруги багаторазовий іскровий проміжок пробивається, завдання робочого резистора - знизити значення супроводжуючого струму до величини, яка зможе бути успішно погашена іскровими проміжками. Віліт володіє особливою властивістю - його опір нелінійний - він падає зі збільшенням значення сили струму. Ця властивість дозволяє пропустити більший струм при меншому падінні напруги. Завдяки цій властивості вентильні розрядники і отримали свою назву. Серед інших переваг вентильних розрядників слід зазначити безшумність спрацьовування і відсутність викидів газу або полум'я.
Дякую, чудова стаття, мені сподобалася
ВідповістиВидалити