
Вторинну обмотку ізолюють від первинної та заземлюють її з огляду безпеки обслуговуючого персоналу. Кількість витків у первинній і вторинній обмотках повинна бути такою, щоб струм у вторинній обмотці при номінальному в первинній становив 5А.
Залежно від вимог випускають трансформатори струму з класами точності 0,2; 0,5; 1; 3; 10. Похибка трансформаторів струму залежить від вторинного навантаження (опору приладів, проводів, контактів), і від кратності первинного струму стосовно номінального. Збільшення навантаження та кратності струму призводить до збільшення похибки.

Мал. 1. Схема вмикання трансформатора струму:
1 - первинна обмотка; 2 - магнітопровід; 3 - вторинна обмотка
Трансформатори струму класу 0,2 використовують для приєднання точних лабораторних приладів, класу 0,5 - для приєднання лічильників електроенергії, класу 1- для всіх технічних вимірювальних приладів, класу З і 10 - для релейного захисту.
Крім розглянутих класів, випускають також трансформатори струму з вторинними обмотками типів Д (для диференціального захисту), З (для земляного захисту), Р (для інших релейних захистів).
Струмові кола вимірювальних приладів і реле мають малий опір, тому трансформатор струму нормально працює в режимі, що близький до режиму КЗ. Якщо розімкнути вторинну обмотку, магнітний потік в магнітопроводі різко зростає, тому що він визначається тільки MPC первинної обмотки. У цьому режимі магнітопровід може нагріватися до недопустимо високої температури, а на вторинній розімкненій обмотці появляється висока напруга, яка досягає в деяких випадках десятків кіловольт.
Тому не дозволяється розмикати вторинну обмотку трансформаторів струму, якщо по первинній обмотці протікає струм. При необхідності заміни вимірювального приладу або реле слід попередньо замкнути накоротко вторинну обмотку трансформатора струму.
За конструктивними особливостями трансформатори поділяють на опорні, прохідні, шинні, вбудовані, роз'ємні, втулочні та ін. Вони бувають одно- і багатовиткові, з однією вторинною обмоткою або декількома, з литою і фарфоровою ізоляцією.
За типом первинної обмотки розрізняють котушкові (до 3 кВ), одно-виткові та багатовиткові трансформатори
На мал. 2, а показано виконання магнітопроводу й обмоток, а на мал. 2, б - зовнішній вигляд трансформатора струму ТПОЛ-20 (прохідний, одновитковий, з литою ізоляцією на 20 кВ).

Мал. 2. Трансформатор струму ТПОЛ - 20: а - принципова схема розміщення магнітопроводу з обмотками; б - конструкція; 1 - вивід первинної обмотки; 2 - епоксидна ізоляція; 3 - виводи вторинної обмотки
У цих трансформаторах струмопровідний стержень, що проходить через „вікна" двох магнітопроводів, є одним витком первинної обмотки. Одновиткові трансформатори струму виготовляють на первинні струми 600 А і більше; при менших струмах MPC первинної обмотки виявиться недостатньою для роботи з необхідним класом точності.

Мал. 3. Трансформатор струму ТПЛ-1 з двома магнітопроводами:
1 - магнітопровід; 2 - вторинна обмотка; 3 - первинна обмотка; 4 - вивід первинної обмотки; 5 - литий епоксидний корпус
При струмах менших від 600 А застосовують багатовиткові трансформатори струму ТПЛ, у яких первинна обмотка 3 складається з декількох витків, кількість яких визначається необхідною MPC (мал. 3)
Лінійними виводами первинної обмотки є мідні пластини з отворами для болтових з'єднань. Початок і кінець вторинних обмоток з'єднують з зовнішніми колами спеціальними контактними пластинами та гвинтами.
Оптико-електронні вимірювальні трансформатори. Чим вища напруга, тим важче ізолювати первинну обмотку ВН від вторинної, вимірювальної обмотки трансформаторів. Каскадні вимірювальні трансформатори на 500, 750 і 1150 кВ складні за конструкцією і дорогі, тому для їх заміни виготовляють принципово нові оптико-електронні трансформатори (ОЕТ).
У них вимірювальний сигнал (струм, напруга) перетворюється в світловий потік, який змінюється за певним законом і передається у приймальний пристрій, що розміщується на заземленому елементі. Далі світловий потік перетворюється в електричний сигнал, що сприймається вимірювальним приладом (мал. 4).

Мал. 4. Структурна схема оптико-електронного трансформатора струму:
1 - первинний перетворювач; 2 - світлодіод; 3 - оптична система; 4 - світловод; 5 - фоточутливий прилад; 6 - підсилювач; 7 - вимірювальний прилад
Таким чином, передавальний пристрій, що перебуває під високою напругою, і приймальний пристрій, що з'єднаний з землею, зв'язані між собою тільки пучком світла.
Світловий потік передається всередині порожнього ізолятора по трубі із дзеркальними стінками або по діелектричним стержневим і волоконним світловодам, які виготовляють зі спеціального оптичного скла з ізолюючою оболонкою. Передаючий пристрій ОЕТ може ґрунтуватися на різних принципах.
Немає коментарів:
Дописати коментар