Вимірювальні прилади (амперметри, вольтметри, ватметри), які випускає промисловість, призначені переважно для вимірювання напруг до сотень вольт, а струмів до одиниць ампер. Однак в електроенергетиці та системах електрозабезпечення необхідно вимірювати напруги до сотень тисяч вольт і струми до десятків кілоампер. Для розширення меж вимірювання струмів і напруг призначені трансформатори струму та напруги.
Трансформатор напруги є трансформатором невеликої потужності, в якого до вторинної обмотки вмикається вольтметр з великим опором, і тому можна вважати, що він працює в режимі холостого ходу.
Трансформатори напруги призначені для живлення котушок напруги електровимірювальних приладів, реле, кіл сигналізації, керування та автоматики.
За конструкцією та принципом роботи вони нагадують силові трансформатори, відрізняючись від них невеликою потужністю.
Трансформатори напруги знижують високу напругу до 100 В, яка живить прилади вторинних пристроїв і релейний захист.
Схема вмикання однофазного трансформатора напруги показано на мал.1; первинна обмотка ввімкнена на напругу мережі U1, а до вторинної обмотки U2 приєднані паралельно котушки вимірювальних приладів і реле.
Для безпеки обслуговування один вихід вторинної обмотки заземлюють. Трансформатор напруги на відміну від трансформатора струму працює в режимі, близькому до холостого ходу, тому що опір паралельних котушок приладів і реле великий, а струм, що споживається ними малий.
Залежно від номінальної похибки розрізняють такі класи точності трансформаторів напруги 0,2; 0,5; 1; 3.
Похибка залежить від конструкції магнітопроводу, магнітної проникності сталі та від соsφ вторинного навантаження.
Мал. 1. Схема вмикання трансформатора напруги: 1 – первинна обмотка; 2 – магнітопровід; 3 – вторинна обмотка.
У конструкції трансформаторів напруги передбачена компенсація похибки по напрузі шляхом деякого зменшення кількості витків первинної обмотки, а також компенсація кутової похибки за рахунок спеціальних компенсуючих обмоток.
Залежно від призначення трансформаторів напруги застосовують різні схеми з'єднання обмоток. Для вимірювання трьох міжфазних напруг можна використати два однофазних двообмоточні трансформатори НОМ, НОС. НОЛ, обмотки яких з'єднані за схемою трикутника мал.2, а, а також трифазний двообмоточний трансформатор НТМК, обмотки якого з'єднані в зірку мал. 2, б.
Мал. 2. Схеми з'єднання обмоток трансформаторів напруги
З огляду на конструкцію розрізняють трифазні й однофазні трансформатори напруги. Трифазні трансформатори напруги використовують при напрузі до 18 кВ, однофазні - при довільних напругах. За типом ізоляції трансформатори можуть бути сухими, масляними і з литою ізоляцією.
Мал. 3. Трансформатори напруги однофазні масляні:
а - типу НОМ-35; б - типу ЗНОМ -35; 1- ввід високої напруги; 2 - коробка виводів НН; 3 - бак
Сухі трансформатори застосовують в установках до 1000 В. Трансформатори напруги з масляною ізоляцією використовують на напруги 6 – 1150 кВ у закритих і відкритих розподільних пристроях. Однофазні масляні трансформатори напруги показано на мал. 3,а. Вони мають два вводи ВН і два вводи НН, їх можна з'єднати за схемами відкритого трикутника, зірки, трикутника. У трансформаторі, зображеному на мал. 3,б, один кінець обмотки ВН заземлений, один ввід ВН розміщений на кришці, а вводи НН - на боковій стінці бака. Обмотка ВН розрахована на фазну напругу, основна обмотка НН - на 100/√3 В, допоміжна обмотка - на - 100/3 В. Такі трансформатори називаються заземлюючими і з'єднуються за схемою, показаною на мал. 2, в.
В установках 110 кВ і вище використовуються трансформатори напруги каскадного типу НКФ. У цих трансформаторах обмотка ВН рівномірно розподіляється по декількох магнітопроводах, внаслідок чого полегшується його ізоляція.
Трансформатор НКФ-110 (мал. 4) має двостержневий магнітопровід, на кожному стержні якого розміщується обмотка ВН, що розрахована на Uф/2.
Мал. 4. Трансформатор напруги НКФ - 110:
а - схема; б - конструкція; 1 - ввід високої напруги; 2 - маслорозширювач; З - фарфоровий корпус; 4 - основа; 5 - коробка вводів НН
Оскільки спільна точка обмотки ВН з'єднана з магнітопроводом, то він стосовно землі перебуває під потенціалом Обмотки ВН ізолюються від магнітопроводу також на Uф/2. Обмотки НН (основна та допоміжна) намотані на нижньому стержні магнітопроводу.
Для рівномірного розподілу навантаження по обмотках ВН служить обмотка зв'язку П. Такий блок, що складається із магнітопроводу і обмоток, поміщається у фарфоровий корпус і заливають маслом.
Немає коментарів:
Дописати коментар